Opis projektu
1. Wejście do SP 10 - wyburzenie nieużywanego budynku obok furtki szkolnej, poszerzenie chodnika i wejścia na teren szkoły, założenie ogrodzenia w miejscu wyburzenia oraz wymiana furtki na szerszą. Zakup i montaż tablicy z nazwą szkoły. Budynek stwarza zagrożenie dla dzieci, a na wąskim przejściu do szkoły leżą często deski z gwoździami wyrwane ze zbitego nimi okienka.
2. Budowa bieżni wraz z zeskokiem (ZSTiO) - skocznia w dal będzie znajdować się na terenie szkoły w pobliżu kompleksu boisk typu Orlik. Cały teren jest ogólnodostępny dla wszystkich.
3. Modernizacja placu zabaw (PM 30) - projekt zakłada modernizację placu zabaw wraz z niezbędną infrastrukturą. Ogród przedszkolny wymaga zainstalowania nowych, bezpiecznych urządzeń zabawowych dla dzieci. Urządzenia znajdujące się w ogrodzie są stare, zniszczone i mimo stałej kontroli i napraw mogą zagrażać bezpieczeństwu wychowanków. Realizacja projektu zapewni dzieciom atrakcyjne i bezpieczne warunki zabawy.
4. Budowa naukowego placu zabaw (ZSO 16) - stworzenie na terenie wokół ZSO nr 16 ogólnodostępnego, edukacyjnego placu zabaw, składającego się z 7 interaktywnych i certyfikowanych urządzeń. Każde urządzenie jest wyposażone w tabliczkę informacyjną z opisem działania danego eksponatu. Celem projektu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do mądrej zabawy na świeżym powietrzu. Wychodząc naprzeciw potrzebom integracji społecznej i coraz większym skutkom spędzania czasu młodzieży przed komputerami, chcielibyśmy stworzyć kreatywną, a przy tym innowacyjną przestrzeń zieloną nie tylko dla uczniów naszej szkoły, ale również dla wszystkich mieszkańców. Opis urządzeń:
• głuchy telefon – przekaż sobie sekretną wiadomość na odległość. To prototyp telefonu, w którym zaobserwujemy zjawisko rozchodzenia się dźwięku,
• ucho słonia - przekażcie sobie sekretną wiadomość mówiąc szeptem do jednego z otworów. Czy kolega z naprzeciwka odnalazł odpowiedni otwór i usłyszał to, co powiedziałeś? Teraz zamieńcie się rolami. Spróbujcie też mówić do innych otworów i znaleźć ich odpowiedniki po przeciwnej stronie. Uczestnicy zaobserwują zjawisko rozchodzenia się dźwięku,
• film animowany - urządzenie animujące z pewnością zaintryguje najmłodszego użytkownika, a przy tym w prosty sposób wyjaśni dawne zasady tworzenia filmów animowanych,
• zegar słoneczny - zobacz na cień, który rzuca drewniany pręt i odczytaj jaką godzinę wskazuje,
• ściana do pisania - urządzenie umożliwia zabawę dla dwóch lub czterech osób jednocześnie: stańcie z koleżanką lub kolegą naprzeciwko siebie. Jedna osoba odrysowuje twarz osoby z naprzeciwka,
• regionalne memory - urządzenie przybliży mieszkańcom wiedzę na temat ciekawych miejsc w naszym regionie,
• naukowy hex - Wejdź do świata iluzji. Zobaczysz zjawiska, które przyprawią Cię o zawrót głowy! Zestaw zawiera dwa koła optyczne, krzywe zwierciadła, „kogo widzisz?” i tablice z zagadkami optycznymi. Wybrane urządzenia mają za zadanie przekazywanie wiedzy poprzez zabawę, dzięki czemu dzieci i młodzież chętniej zgłębią tajniki nauki. Plac zabaw będzie ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców.
Należy również przesunąć istniejącą podwójną huśtawkę oraz bujaka (konik) i zamontować je w innym miejscu. Zostanie też odtworzona trawa po pracach budowlanych na placu zabaw oraz dokonane zasadzenie 2 sztuk drzew. Dodatkowo zamontowane zostaną 4 ławki z oparciami oraz 2 kosze na śmieci.
5. Modernizacja kompleksu sportowo-rekreacyjnego (SP 5) - Modernizacja kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej nr 5 polegająca na: wymianie nawierzchni placu zabaw, wymianie nawierzchni dużego boiska wielofunkcyjnego, naprawie nawierzchni małego boiska, wymianie piłkochwytów, montażu bramek piłkarskich oraz słupków do gry w tenisa i siatkówkę. Dodatkowo wybudowane mają być bieżnia 3-torowa oraz skocznia do skoku w dal z rozbiegiem, a także chodnik prowadzący do bieżni i skoczni. Przy poszczególnych częściach kompleksu ustawione zostaną ławki i kosze na śmieci.