Opis projektu
Wniosek dotyczy umieszczenia dwóch elementów sztucznej „pływającej wyspy” na stawie przy ul. Emilii Plater (tzw. Ruski Stawek). Wyspy będą miejscem bytowania i gniazdowania ptactwa wodnego, które z powodu zwiększonej aktywności mieszkańców w tym rejonie (osób spacerujących z psami, działkowiczów itp.) są niepokojone i często przepędzane znad brzegów. Staw jest domem wielu gatunków ptactwa wodnego, które w ostatnich latach nie ma łatwego życia - coraz bardziej intensywne użytkowanie ogródków działkowych (wjeżdżanie samochodami) wpływa niekorzystnie na warunki bytowania kaczek (para gęgaw straciła cały lęg i nie powróciła nad staw). Na wyspie ptaki będą się czuły bezpiecznie, nie będzie ich niepokoić pies ani człowiek, który, pojawiając się nad stawem, hałasuje i płoszy. Instalując wyspy daleko od brzegu, przyczynimy się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa w miejscu, które jest ich domem.
„Wyspy” to trzymetrowe platformy z wypornego i porowatego materiału syntetycznego oraz maty kokosowej, obsadzone roślinami wodnymi oraz z kotwicą jako elementem betonowym utrzymującym wyspę na powierzchni niezależnie od poziomu wody. W rozmowie z producentem otrzymałam wycenę dwóch gotowych platform wraz montażem. Należy podkreślić, że „wyspa” nie tylko tworzy środowisko dla zasiedlenia i rozwoju ptactwa, lecz także sprzyja oczyszczaniu wody z nadmiaru biogenów dzięki systemowi korzeniowemu roślin pobierających substancje odżywcze. Nie należy pomijać aspektu estetycznego, ponieważ „wyspy” będą dla mieszkańców źródłem wrażeń wybitnie pozytywnych. Zyskujemy wszyscy - i przyroda, i mieszkańcy!
Wniosek zawiera także umieszczenie tablicy informacyjnej dotyczącej gatunków ptaków, nie tylko wodnych, bytujących nad stawem. Tablica zostanie wykonana przez profesjonalistów i będzie miała charakter edukacyjny, by uwrażliwiać mieszkańców korzystających z przyrodniczych walorów tego miejsca na konieczność zachowania czystości i porządku, co jak wiemy, obecnie jest problemem - brzegi stawu są zanieczyszczone śmieciami, puszkami i butelkami. Aspekt edukacyjny jest więc pożądany.