Opis projektu
Celem projektu ZDROWO I AKTYWNIE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM jest zachęcenie mieszkańców do zwiększenia aktywności fizycznej, inspirowanie do wspólnego działania i współpracy w grupie, integracja i tworzenie więzi społecznych.
W trakcie realizacji zadania szczególny nacisk położony zostanie na integrację związaną z wyrównaniem szans dostępu do sportu, równości płci oraz przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu. Realizacja działania zdecydowanie poprawi jakość życia nas wszystkich.
Projekt zakłada atrakcyjne, bezpieczne, całkowicie darmowe zajęcia animacji czasu wolnego i aktywizacji fizycznej dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. Zajęcia odbywać się będą cyklicznie (od marca do listopada) z wykorzystaniem miejskiej infrastruktury na 5 osiedlach : Staszica, Manhattan, Zawarcie, Śródmieście, Piaski z wyłączeniem części edukacyjnej infrastruktury miejskiej. Wszystkie zajęcia będą dostosowane do wieku i poziomu uczestników i odbywać się będą po okiem certyfikowanych, doświadczonych instruktorów, trenerów i animatorów, którzy za darmo pokażą ciekawe gry i zabawy, poinstruują jak prawidłowo wykonać ćwiczenie czy po prostu doradzą względem rodzajów aktywności. Podczas projektu odbędą się m.in. takie zajęcia jak nordic walking, walking futbol, zajęcia z wykorzystaniem siłowni miejskich, slow jogging, joga/pilates, zajęcia ogólnorozwojowe, tańce integracyjne i zajęcia muzyczne, warsztaty z pierwszej pomocy, z fizjoterapeutą, dietetykiem, psychologiem sportowym.
W ramach zadania odbędą się zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci od 3 roku życia, które zapewnią im dobrą, aktywną zabawę a jednocześnie będą wspierały ich rozwój. W ramach tego działania zorganizowane zostaną cykliczne zajęcia sportowe ogólnorozwojowe, które stanowią wstęp do każdej dyscypliny sportowej. Program zabaw i aktywności sportowych dopasowany będzie do wieku, preferencji i liczby uczestników. W trakcie trwania projektu przeprowadzone zostaną m.in.:
- konkursy i zabawy sportowe z różnych dyscyplin sportowych (siatkówka, koszykówka, piłka nożna, piłka ręczna, lekkoatletyka),
- zabawy i tańce przy muzyce,
- zabawy z użyciem taśm i chust animacyjnych,
- twórcze warsztaty tematyczne
- wesołe animacje.
Prowadzący zajęcia przeprowadzą treningi ogólnorozwojowe z wykorzystaniem sprzętu sportowego m.in. piłki, pachołki, kapturki, szarfy, koła i drabinki koordynacyjne, płotki, skakanki. Trenerzy wprowadzą elementy zasad fair-play, a mali sportowcy poznają m.in. swoje mocne strony, zintegrują się z innymi uczestnikami, poprawią swój nastrój i motywację.
Dla starszych dzieci i młodzieży projekt zakłada animacje wolnego czasu i zajęcia sportowo-rekreacyjne, które, odbywać się będą w czasie wolnym od nauki, w oparciu o miejską bazę sportowo rekreacyjną. W programie przewidziano m.in.: treningi cardio, treningi motoryczne, gry zespołowe, spacery, podchody, wycieczki rowerowe. Wszystkie zajęcia wypełnione dużą dawką ruchu, będą doskonałą ofertą dla coraz mniej aktywnych fizycznie, zapatrzonych w smartphony dzieci. Realizowane zajęcia będą też ogromną dawką inspiracji i wsparcia dla wszystkich, którzy kochają sport i dążą do polepszania swoich własnych osiągnięć ale i dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę ze sportem.
Dla starszych mieszkańców Gorzowa zorganizowane zostaną zajęcia między innymi: na otwartych zewnętrznych siłowniach, nordic walking, joga, pilates i zdrowy kręgosłup, tańce integracyjne, zajęcia gimnastyczne na świeżym powietrzu, Shinrin Yoku – kąpiele leśne, walking futbol.
Realizacja projektu pozwoli odciągnąć dzieci i młodzież od monitorów komputerów i smartphonów, zachęci ich do uprawiania sportu, systematycznego udziału w treningach oraz przekona, że aktywność fizyczna to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.
Głównym celem jest poprawa sprawności fizycznej wśród mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego, ale także pokazanie, że warto ze sobą współdziałać. Sport daje możliwość poznania nowych znajomych, uczy odpowiedzialności za siebie i drugiego zawodnika, kompetencji społecznych, umiejętności komunikacji w zespole, kształtuje relacje z innymi, sprzyja tworzeniu pozytywnych zachowań w ramach idei „fair play", uczy wygrywać i przegrywać, uczy współpracy i samokontroli.
Projekt będzie realizowany od kwietnia do listopada 2026 r.
Szacunkowa ilość osób biorących udział w projekcie ok. 2000 osób.